
”Vi är väldigt stolta över att få vara en del av detta event. Det är en stor utmaning för oss att vi har blivit tilldelade eventansvaret för detta projekt men det är inget vi räds av. Vi vet att vi har ett stort ansvar för eventet som grupp, dock så är det också en givande uppgift. Vi i gruppen har under tiden vi har jobbat med poesifestivalen hittat sätt att jobba mer effektivt och dessutom blivit bättre på att delegera vårt arbete mellan medlemmarna i vår grupp. Vi har erfarenhet kring att jobba med event sen innan och det kommer nog komma till användning när vi ska göra poesifestivalen till en stor succé i år! ”
Så berättar eleverna som ansvarar för marknadsundersökningen. I detta sammanhanget handlar det om att ta reda på vad besökarna vill uppleva under årets poesifestival.
Eleverna i årskurs 2 (eventteamet) på försäljning- och serviceprogrammet på Söderslättsgymnasiet i Trelleborg tar, under ledning av lärarna Linda Petersson, Sally Hagtorn och Maria Glawe, ett gemensamt ansvar för planering, genomförande och uppföljning av årets poesifestival för barn och unga i kommunen. Det sker genom samarbete med föreningen Sustainable Poetry, olika förvaltningar och andra aktörer i kommunen. Uppdraget sker i projektform och är en del av elevernas utbildning i exempelvis entreprenörskap, evenemang, servicekunskap, praktisk marknadsföring och ledarskap. En viktig del i det här uppdraget (att arrangera ett kulturevent) är förmågan att samarbeta, lösa problem, komma på idéer och omsätta i praktisk handling, kommunicera effektivt och ta ett gemensamt ansvar för såväl delar som helhet. I utbildningen ingår projektarbete som kopplas till såväl företag som offentlig förvaltning. Så här resonerar eleverna som ingår i teamet som ansvarar för poesifestivalens aktiviteter; ( Eleverna har tidigare träffat kommunens chef för allmänkultur Annika Eriksdotter och fått värdefulla tips när det gäller planering av aktiviteter).
”Vi har genom detta arbete bland annat blivit bättre på att samarbeta. Tack vare denna uppgift har vi blivit mer kreativa och fått en inblick i hur man tillsammans kan hjälpa varandra och utveckla varandras idéer. Vi har fått en inblick i vad som krävs för att hålla i ett sådant här evenemang, vilket vi tar med oss till eventuellt nästa. Genom detta arbete lär vi oss hur man anordnar ett event från grunden från planering till utförande. […] Uppgiften gör också att vi blir mer sammansvetsade som klass och verkligen lär oss samarbeta. ”
I utbildningen ska eleverna också ges möjlighet att utveckla kunskaper om marknadsföring. Eleverna som ingår i teamet som marknadsför ska utforska konsten att nå fram med sin marknadsföring. De har tidigare träffat Lasse Svensson som är ansvarig för marknadsföringen på Söderslättsgymnasiet och fått goda tips för att nå fram i bruset av ”content”. Här framgår deras tankar om uppdraget så här långt;
”Vi i gruppen lär oss väldigt mycket, från hur man kan skapa ett event till det bästa men även hur man löser olika problem som man stöter på under eventet, därför blir vi väldigt bra problemlösare men även hur man planerar och marknadsför. Vi hjälps åt men även att vi blir bättre på samarbete i grupp som vi har nytta av på arbetsplatser.”
En annan viktig del är att säkerställa trygghet och säkerhet för alla besökare på poesifestivalen. Eleverna har träffat kommunens trygghetssamordnare Sarah Søndergaard och trygghetsvärdarna Tara Salim och Emma Sjöberg och därmed fått värdefulla tips gällande hur man kan skapa trygga och säkra evenemang. Här delar eleverna i trygghets- och säkerhetsteamet med sig av sina tankar så här långt;
”Att ha blivit tilldelade detta ansvar är vi glada över. Vi strävar efter att alla ska må bra, vara säkra och trygga. Vi vill kunna hjälpa andra människor och se efter deras välmående, finnas där för dem och ge den bästa möjliga servicen och överträffa deras förväntningar. Vi vill även arbeta tillsammans med varandra i teamet för att nå gemensamma mål, bidra till arbetsmiljö och kunna sprida positiv energi till alla runt omkring oss. Men att göra detta under ett större evenemang innebär ett större ansvar, särskilt om de ansvariga inte är många. Så för oss blir det lite av en utmaning, men vi knäcker koden och är beredda och väl medvetna om vårt ansvar och vad vi ska göra under evenemangets gång. Vi anser att vi kommer bära med oss en hel del kunskaper och erfarenhet om många olika saker efter att ha genomfört detta moment. Vi kommer främst ha lärt oss hur vi ska hantera olika situationer som uppstår, hur vi ska hjälpa andra människor på bästa sätt och ge dem en god service & ett gott bemötande, hur vi ska agera vid livshotande situationer och tillsammans med det hur HLR & hjärtstartare fungerar, samt vad som gäller vid brand etc. bara för att nämna några. Sedan kommer vi få ytterligare lärdomar om bland annat hur man planerar och organiserar evenemang, service och bemötande, ansvarstagande, följa och skapa olika protokoll, policyn samt lagar och regler, hur man ska ta kontakt med formella personer på ett professionellt sätt, hur viktig kommunikation är, och att presentera och stå framför publik på ett professionellt och säljande sätt. Hittills har vi inte kunnat lära oss allt helt och hållet, men vi har definitivt utvecklat våra kunskaper, och vi ser fram emot eventet! ”
Eleverna får också möjlighet att bredda och fördjupa sina kunskaper och kompetenser kring kreativitet och idéutveckling. En betydande del är att utveckla kunskaper och handlingskraft inom innovationstänkande. Eleverna som ingår i adminteamet har exempelvis utforskat poesins kraft som ett inslag i inbjudningarna till poesifestivalen. Det här är ett konkret exempel på hur elever kan ta ut svängarna när det gäller att marknadsföra. Eleverna berättar om utmaningen som de själva konstruerade;
”Det som vi har tyckt var svårt att göra var en dikt till inbjudningarna men vi tyckte att det var väldigt viktigt att ha med eftersom att det passar det arbete som vi håller på med. Men vi lade ner mycket energi på dikten och blev därför väldigt nöjda och tror att gästerna kommer att uppskatta en inbjudan i denna form.
I Trelleborgs park
under solens mjuka sken
en poesifestival växer fram […]
Det här teamet tog också fram förslag på årets poesifestivalaffisch tillsammans med illustratörerna Nikki Schmidt, Ingrid Skåre och Mina Legnered på Big Brain Agency (se bild). Den ena utmaningen efter den andra, men eleverna levererar;
”Det var rätt svårt att komma på en affisch eftersom att det ska se inbjudande ut, sen var det svårt att komma på inbjudan också eftersom att den med fördel skulle likna affischen så att det inte blir olika teman överallt. Vi tar mycket lärdom av detta och det är väldigt nyttigt för oss eftersom att vi får vara med och planera och anordna ett event, vilket man kan ha stor nytta av i framtiden. Vi tar lärdom av allt svårt arbete som vi gör eftersom att om vi ska göra det fler gånger så kommer det att bli enklare då eftersom att vi redan har gjort det en gång. Vi har utvecklat kunskaper inom att göra affisch och inbjudan men också hur viktigt det är att anpassa sig efter målgruppen som man vill nå ut till. Vi har insett hur viktigt det är med samarbete för att om alla hjälps åt så blir arbetet mycket enklare och även roligare, då man får bolla runt om sina idéer och komma fram till det som känns bäst för gruppen.”
Här har vi ett lärande som är viktigt på riktigt. Här får kunskap upplevas och kännas. Här får den kollektiva ansträngningen och gemenskapen leda till framgång. Eleverna lär sig för livet samtidigt som de når målen i kurserna. Förutom de enorma vinsterna gällande elevernas lärande, utveckling och välbefinnande bidrar det även till lärande och utveckling för lärarna som arbetar samskapande över ämnesgränserna tillsammans med omgivande samhällsaktörer – med eleverna som aktiva medskapare. Det handlar om ett lärande för hållbar utveckling när det är som bäst! Elevernas inflytande och delaktighet får blomma ut i ett samskapande för en hållbar framtid. Det går hand i hand med Söderslättsgymnasiets ledord; KUNSKAP – ANSVAR – GLÄDJE! De bästa ambassadörerna är eleverna. Alltid. Deras kunskapande, nyskapande idéer och engagemang i stark tillsammans-anda skapar en skola på hållbar väg.
Läs mer om elevernas kreativa samskapande av poesifestivalen 2024: Poesifestival på G.