”Vi behöver prata om världens framtid” – Intervjuer med barn och unga

Här följer några intervjuer med barn och unga som engagerat sig i poesiutmaningen och varit med i samskapandet av projektets poesiantologier.

Jag blev jättestolt och det får mig att fortsätta och bli ännu bättre och starkare, säger Ali Bostan Panahi.

Bild: Gnesta kommun Läs intervjuerna här: Ali på Frejaskolan vann rikstäckande poesitävling – Gnesta kommun

Ali, 14, i Gnesta vann poesitävling – dikt om flickor i Afghanistan – SVT Nyheter

Alis poesi utvald – skriver om flickors liv i Afghanistan – Sveriges Radio

Alis dikter berör hela Sverige – vann stor poesitävling – Södermanlands Nyheter

Frejaelevens dikt om Afghanistan lyfts fram i poesiantologi – Östra Sörmlands posten

Jag är jätteglad för vinsten, lite i chock. Jag tycker det svåraste har varit att få tajmingen i animeringen med programmeringen. Jag lyckades bra med min text och mitt budskap. Jag tycker det är viktigt med Sustaineble potery för att för att vi behöver prata om världens framtid. – Juni Kinell, Sollentuna musikklasser.

Läs intervjun här: Sollentunaelev en av vinnarna på Världspoesidagen – Sollentuna kommun

Poesi med budskap – 12-åriga Junis dikt om klimatet prisas: Känner att min röst blir hörd P4

Junis dikt finns med i poesiantilogin Drömmar för en hållbar framtid av barn och unga

I think it feels unbelievable and not quite for real, but I’m super happy. – Ingrid Rosén

Ingrid Rosén, årskurs 5 Futuraskolan International School of Stockholm. Dikten ”Vårt vatten” finns att läsa i antologin Tankar om demokratins framtid av barn och unga.

Läs intervjun här: Sustainable Poetry Winner Ingrid Rosén – Futuraskolan, Stockholm

Jag vill kunna påverka att andra människor ska vara snälla mot träd. Vi kommer att behöva alla träd som finns i framtiden, säger Hassan.

Läs intervjun här: Hassan en av vinnarna i Sustainable Poetry: -Jag vill att människor ska vara rädda om träden – Framsteg i svenska

Det är ju alltid roligt när det går bra. När man känner att det flyter på. Allting bara sätter sig på rätt plats. – Hugo Björke, Tiundaskolan, Uppsala

Lyssna till intervjun med eleverna Sabina Lundqvist, Louisa Nylander och Hugo Björke, årskurs åtta på Tiundaskolan i Uppsala: Trippel vinst för Tiundaskolan när det tävlades i poesi – P4 Uppland – Sveriges Radio

Läs också: Tre vinnare från Tiundaskolan koras på Världspoesidagen – Uppsala kommun

Nicole och Hugo diktade hem två vinster till Tiundaskolan – Uppsalamagasinet

Dikterna finns att läsa i antologin Ömsesidighet – Poesi för en hållbar framtid av barn och unga